U ovom postu ću pokušati na najjednostavniji način opisati kako ja razmnožavam svoje biljke. To se najviše odnosi na višegodišnje cvijeće i ukrasno žbunje.
Najčešći način razmnožavanja biljaka uopšte je sjetvom, bez obzira dali se radi o cvijeću, ukrasnom žbunju ili drveću. Naravno najoptimalnije je kad se biljka sama osjemeni i mi je poslije samo presadimo na željeno mjesto.
Na slici se vide mali klijanci šeboja (Erysimum cheiri) koji su se sami osjemenili i našli svoje mjesto uz iris.
Ili Oenothera biennis koja je našla svoje mjesto između 2 grma Aster dumosus-a.
Ili jagorčevina (Primula) koja se iz cvijetnjaka
raširila na travnjak.
Malo više rada je potrebno ako biljke sijemo sami, pogotovo kada se radi o ranom sijanju početkom godine. Pošto je za klijanje sjemena potrebna određena temperatura i vlažnost preporučuju se posude za sijanje sa providnim poklopcem od stakla ili plastike.
Ovdje sam posijala Aquilegia(u), zimootpornu vrstu plave boje.
Isti rezultat se može postići jednostavno sa saksijom prekrivenom najlonskom vrećicom.
Ovdje sam posijala egzotične biljke ( egzotične biljke za klijanje trebaju toplotu, pa su posude zbog toga na radijatoru).
A ovdje su posijane biljke koje klijaju tek ako je sjeme prije toga izloženo niskoj temperaturi kao npr. bozur, pa će zbog toga posude ostati preko zime vani. Njih ne sijem direktno u cvijetnjak, jer bi ga puževi odmah uništili.
Ukrasno žbunje, sobno cvijeće, pa čak i neko baštensko cvijeće razmnožavam isključivo reznicama. To je za mene najjednostavniji i najefikasniji način, jer skoro ( 90% ) uvjek uspijeva.
Tom metodom razmnožavam uglavnom moje jorgovane, ljetne jorgovane (Buddleja davidii), Kerria japonica, Hortensie, Lonicere, Brugmanisie itd.....
Postupak:
- odrezati grančicu dugu 20-30cm (neki to rade sa granama do čak 50cm dužine)
- odstraniti donje listove, ostaviti gornja 3 (ako su listovi preveliki, skratiti ih do pola)
- posaditi na sjenovito mjesto u bašti ili u saksiju (u zatvorenom)
- redovno održavati vlažnost zemlje (ako je je reznica posađena u saksiju, voditi računa o vlažnosti zraka)
- da bi se održala vlažnost zraka u zatvorenom prostoru treba koristiti stakleni ili plastični poklopac ili najlonsku kesu. Pri tom treba voditi računa o redovnom dotoku svježeg zraka, znači redovno skidati poklopac ili plastičnu foliju radi provjetravanja.
Na ovij slici (iako ne najbolje) se vidi jedna hortenzija koja je ožiljena na taj način.
Sljedeći način razmnožavanja biljaka je položnicama. Iako je jako jednostavan i za neke biljke kao što su rododendroni, hortenzije, pasiflore, klematisi i najefikasniji način, ja ga koristim jako rijetko.
Evo jednog primjera kako se na taj način može razmnožiti hortenzija.
Ovako izgleda moja hortenzija u jesen.
Iskopati udubljenje pored biljke, uzeti donju granu, položiti je i osigurati je tj. pričvrstiti za zemlju jednom grančicom u obliku znaka y ili metalnom žicom . Grana se može s donje strane malo zarezati radi bržeg ožiljavanja.
Na kraju granu zagnuti zemljom i sačekati proljeće.
Na proljeće granu prerezati između "biljke-majke" i korjena "nove biljke" i presaditi je na željeno mjesto.
Ovog ljeta sam napravila jedan eksperiment ne nadajući se da će mi uspjeti. Naime, otkinula sam jednu grančicu višegodišnje hrisantene (oko 15cm) i presadila je direktno u cvijetnjak. Evo sad je već jesen, a moja mala hrisantema izgleda svježe, kao da sam je presadila sa korjenom. Zbilja su rijetke biljke koje se ne mogu razmnožiti reznicama/pelcerima.
Sljedeći način razmnožavanja je dijeljenjem korjena ili rižoma kao napr. kod Tradescantia, ukrasnih trava, irisa, dalija itd.
Predpostavljam da mnogi čitaoci ovog foruma sve ovo znaju, ali možda se ipak nađe neko kome će ovo manje ili više pomoći.
Jako volim ukrasne sobne biljke, ali više nemam gdje da ih stavim :) Morat ću preći na vrtno bilje što prije
OdgovoriIzbrišiLijep pozdrav Valeria, tako sam i ja mislila dok nisam otkrila Acnistuse/Iochromu, Brugmansie, Streptocarpuse...i sad "muku mucim".
OdgovoriIzbrišiKad je cvijece u pitanju jako tesko je obuzdati ovisnost :)